See eskimo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"2": "fr",
"3": "esquimau"
},
"expansion": "French esquimau",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "da",
"2": "alq",
"3": "ayashkimew"
},
"expansion": "Algonquin ayashkimew",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From French esquimau, from Algonquin ayashkimew.",
"forms": [
{
"form": "eskimoen",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoer",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "da-noun-infl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoen",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoer",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoerne",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimos",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoens",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoers",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoernes",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"10": "eskimoer",
"11": "",
"12": "{{{pl-indef-2}}}",
"13": "",
"14": "{{{pl-indef-3}}}",
"15": "",
"16": "{{{com}}}",
"2": "noun",
"3": "singular definite",
"4": "eskimoen",
"5": "",
"6": "{{{sg-def-2}}}",
"7": "",
"8": "",
"9": "plural indefinite",
"checkredlinks": "1",
"f1accel-form": "def|s",
"f4accel-form": "indef|p",
"g": "c",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "eskimo c (singular definite eskimoen, plural indefinite eskimoer)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "er"
},
"expansion": "eskimo c (singular definite eskimoen, plural indefinite eskimoer)",
"name": "da-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "er"
},
"name": "da-noun-infl"
},
{
"args": {
"g": "c",
"gen-pl-def": "eskimoernes",
"gen-pl-def-2": "",
"gen-pl-def-3": "",
"gen-pl-indef": "eskimoers",
"gen-pl-indef-2": "",
"gen-sg-def": "eskimoens",
"gen-sg-def-2": "",
"gen-sg-indef": "eskimos",
"gen-sg-indef-2": "",
"gen-sg-indef-3": "",
"pl-def": "eskimoerne",
"pl-def-2": "",
"pl-def-3": "",
"pl-indef": "eskimoer",
"pl-indef-2": "",
"pl-indef-3": "",
"sg-def": "eskimoen",
"sg-def-2": "",
"sg-indef": "eskimo"
},
"name": "da-noun-infl-base"
}
],
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Danish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "eskimoisk"
},
{
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "eskimolog"
},
{
"word": "eskimologisk"
},
{
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "eskimologi"
}
],
"glosses": [
"Eskimo"
],
"id": "en-eskimo-da-noun-qKqf6Flt",
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "inuit"
}
],
"tags": [
"common-gender"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ɛsɡ̊iˈmoːˀ]"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "en",
"3": "Eskimo"
},
"expansion": "English Eskimo",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "de",
"3": "Eskimo"
},
"expansion": "German Eskimo",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "alq",
"3": "ayashkimew"
},
"expansion": "Algonquin ayashkimew",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "ĥaskio"
},
"expansion": "Doublet of ĥaskio",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "From English Eskimo, German Eskimo, ultimately from Algonquin ayashkimew. Doublet of ĥaskio.",
"forms": [
{
"form": "eskimon",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoj",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "eskimojn",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eskimo (accusative singular eskimon, plural eskimoj, accusative plural eskimojn)",
"name": "eo-head"
}
],
"hyphenation": [
"es‧ki‧mo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"es‧ki‧mo"
]
}
],
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Esperanto entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Eskimo"
],
"id": "en-eskimo-eo-noun-qKqf6Flt",
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/esˈkimo/"
},
{
"rhymes": "-imo"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "eskimologi"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "amerikaneskimokoira"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimohanhi"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimokajakki"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimokanootti"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimokieli"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimokielinen"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimokoira"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimokuiri"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimokuovi"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimokäännös"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimolokki"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimopyörähdys"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimosirri"
},
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "compounds",
"word": "eskimosuukko"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "person"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "Eskimo"
},
"expansion": "English Eskimo",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English Eskimo; see it for more.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eskimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eskimo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eskimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "44 29 26",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "33 33 34",
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 35 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 35 31",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Eskimo (person)"
],
"id": "en-eskimo-fi-noun-UkH9WTzg",
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 34",
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 35 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 35 31",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Eskimo (people)"
],
"id": "en-eskimo-fi-noun-jssBeeXj",
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
],
"raw_glosses": [
"(in the plural) Eskimo (people)"
],
"tags": [
"in-plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeskimo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞s̠k̟imo̞]"
},
{
"rhymes": "-eskimo"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "icecream"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
}
],
"etymology_text": "From Suomen Eskimo (“Finnish Eskimo”), a former ice cream maker that introduced the ice cream bar into the Finnish market. The ice cream was still sold as Eskimo until the name was retired in 2020, although it still remains a trademark.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eskimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eskimo",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "informal",
"3": "genericized trademark"
},
"expansion": "(informal, genericized trademark)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eskimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "28 28 43",
"kind": "other",
"name": "Finnish genericized trademarks",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "33 33 34",
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 35 30",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 35 31",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"synonym of jäätelöpuikko (ice cream bar, specifically one coated in a thin layer of chocolate)"
],
"id": "en-eskimo-fi-noun-nil5~Ybw",
"links": [
[
"jäätelöpuikko",
"jäätelöpuikko#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"extra": "ice cream bar, specifically one coated in a thin layer of chocolate",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "jäätelöpuikko"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeskimo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞s̠k̟imo̞]"
},
{
"rhymes": "-eskimo"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "m",
"name": "g"
}
],
"etymology_text": "From Eskimo m.",
"forms": [
{
"form": "esquimau",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"inv": "1"
},
"expansion": "eskimo (invariable)",
"name": "fr-adj"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "French entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Eskimo"
],
"id": "en-eskimo-fr-adj-qKqf6Flt",
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
],
"tags": [
"invariable"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-Jérémy-Günther-Heinz Jähnick-eskimo.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/66/LL-Q150_%28fra%29-J%C3%A9r%C3%A9my-G%C3%BCnther-Heinz_J%C3%A4hnick-eskimo.wav/LL-Q150_%28fra%29-J%C3%A9r%C3%A9my-G%C3%BCnther-Heinz_J%C3%A4hnick-eskimo.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/66/LL-Q150_%28fra%29-J%C3%A9r%C3%A9my-G%C3%BCnther-Heinz_J%C3%A4hnick-eskimo.wav/LL-Q150_%28fra%29-J%C3%A9r%C3%A9my-G%C3%BCnther-Heinz_J%C3%A4hnick-eskimo.wav.ogg"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "#"
},
"expansion": "eskimo m (invariable)",
"name": "it-noun"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a parka coat"
],
"id": "en-eskimo-it-noun-fZJ17RGX",
"links": [
[
"parka",
"parka"
]
],
"tags": [
"invariable",
"masculine"
]
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"derived": [
{
"word": "eskimoisk"
},
{
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "eskimolog"
},
{
"word": "eskimologisk"
},
{
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "eskimologi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"2": "fr",
"3": "esquimau"
},
"expansion": "French esquimau",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "da",
"2": "alq",
"3": "ayashkimew"
},
"expansion": "Algonquin ayashkimew",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From French esquimau, from Algonquin ayashkimew.",
"forms": [
{
"form": "eskimoen",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoer",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "da-noun-infl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoen",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoer",
"source": "inflection",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoerne",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimos",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoens",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoers",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoernes",
"source": "inflection",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "da",
"10": "eskimoer",
"11": "",
"12": "{{{pl-indef-2}}}",
"13": "",
"14": "{{{pl-indef-3}}}",
"15": "",
"16": "{{{com}}}",
"2": "noun",
"3": "singular definite",
"4": "eskimoen",
"5": "",
"6": "{{{sg-def-2}}}",
"7": "",
"8": "",
"9": "plural indefinite",
"checkredlinks": "1",
"f1accel-form": "def|s",
"f4accel-form": "indef|p",
"g": "c",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "eskimo c (singular definite eskimoen, plural indefinite eskimoer)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "er"
},
"expansion": "eskimo c (singular definite eskimoen, plural indefinite eskimoer)",
"name": "da-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "er"
},
"name": "da-noun-infl"
},
{
"args": {
"g": "c",
"gen-pl-def": "eskimoernes",
"gen-pl-def-2": "",
"gen-pl-def-3": "",
"gen-pl-indef": "eskimoers",
"gen-pl-indef-2": "",
"gen-sg-def": "eskimoens",
"gen-sg-def-2": "",
"gen-sg-indef": "eskimos",
"gen-sg-indef-2": "",
"gen-sg-indef-3": "",
"pl-def": "eskimoerne",
"pl-def-2": "",
"pl-def-3": "",
"pl-indef": "eskimoer",
"pl-indef-2": "",
"pl-indef-3": "",
"sg-def": "eskimoen",
"sg-def-2": "",
"sg-indef": "eskimo"
},
"name": "da-noun-infl-base"
}
],
"lang": "Danish",
"lang_code": "da",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Danish common-gender nouns",
"Danish entries with incorrect language header",
"Danish lemmas",
"Danish nouns",
"Danish terms derived from Algonquin",
"Danish terms derived from French",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Eskimo"
],
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
],
"tags": [
"common-gender"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ɛsɡ̊iˈmoːˀ]"
}
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "inuit"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "en",
"3": "Eskimo"
},
"expansion": "English Eskimo",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "de",
"3": "Eskimo"
},
"expansion": "German Eskimo",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "alq",
"3": "ayashkimew"
},
"expansion": "Algonquin ayashkimew",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "eo",
"2": "ĥaskio"
},
"expansion": "Doublet of ĥaskio",
"name": "doublet"
}
],
"etymology_text": "From English Eskimo, German Eskimo, ultimately from Algonquin ayashkimew. Doublet of ĥaskio.",
"forms": [
{
"form": "eskimon",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoj",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "eskimojn",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "eskimo (accusative singular eskimon, plural eskimoj, accusative plural eskimojn)",
"name": "eo-head"
}
],
"hyphenation": [
"es‧ki‧mo"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"es‧ki‧mo"
]
}
],
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Esperanto 3-syllable words",
"Esperanto doublets",
"Esperanto entries with incorrect language header",
"Esperanto lemmas",
"Esperanto nouns",
"Esperanto nouns with red links in their headword lines",
"Esperanto terms derived from Algonquin",
"Esperanto terms derived from English",
"Esperanto terms derived from German",
"Esperanto terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Esperanto/imo",
"Rhymes:Esperanto/imo/3 syllables"
],
"glosses": [
"Eskimo"
],
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/esˈkimo/"
},
{
"rhymes": "-imo"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish genericized trademarks",
"Finnish informal terms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eskimo",
"Rhymes:Finnish/eskimo/3 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "eskimologi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "amerikaneskimokoira"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimohanhi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimokajakki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimokanootti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimokieli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimokielinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimokoira"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimokuiri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimokuovi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimokäännös"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimolokki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimopyörähdys"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimosirri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "eskimosuukko"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "person"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "Eskimo"
},
"expansion": "English Eskimo",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English Eskimo; see it for more.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eskimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eskimo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eskimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"Eskimo (person)"
],
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
]
},
{
"glosses": [
"Eskimo (people)"
],
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
],
"raw_glosses": [
"(in the plural) Eskimo (people)"
],
"tags": [
"in-plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeskimo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞s̠k̟imo̞]"
},
{
"rhymes": "-eskimo"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish genericized trademarks",
"Finnish informal terms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eskimo",
"Rhymes:Finnish/eskimo/3 syllables"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "icecream"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
}
],
"etymology_text": "From Suomen Eskimo (“Finnish Eskimo”), a former ice cream maker that introduced the ice cream bar into the Finnish market. The ice cream was still sold as Eskimo until the name was retired in 2020, although it still remains a trademark.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eskimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eskimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eskimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eskimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eskimo",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "informal",
"3": "genericized trademark"
},
"expansion": "(informal, genericized trademark)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eskimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"synonym of jäätelöpuikko (ice cream bar, specifically one coated in a thin layer of chocolate)"
],
"links": [
[
"jäätelöpuikko",
"jäätelöpuikko#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"extra": "ice cream bar, specifically one coated in a thin layer of chocolate",
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "jäätelöpuikko"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeskimo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞s̠k̟imo̞]"
},
{
"rhymes": "-eskimo"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "m",
"name": "g"
}
],
"etymology_text": "From Eskimo m.",
"forms": [
{
"form": "esquimau",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"inv": "1"
},
"expansion": "eskimo (invariable)",
"name": "fr-adj"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"French adjectives",
"French entries with incorrect language header",
"French lemmas",
"French terms spelled with K",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Eskimo"
],
"links": [
[
"Eskimo",
"Eskimo"
]
],
"tags": [
"invariable"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-Jérémy-Günther-Heinz Jähnick-eskimo.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/66/LL-Q150_%28fra%29-J%C3%A9r%C3%A9my-G%C3%BCnther-Heinz_J%C3%A4hnick-eskimo.wav/LL-Q150_%28fra%29-J%C3%A9r%C3%A9my-G%C3%BCnther-Heinz_J%C3%A4hnick-eskimo.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/66/LL-Q150_%28fra%29-J%C3%A9r%C3%A9my-G%C3%BCnther-Heinz_J%C3%A4hnick-eskimo.wav/LL-Q150_%28fra%29-J%C3%A9r%C3%A9my-G%C3%BCnther-Heinz_J%C3%A4hnick-eskimo.wav.ogg"
}
],
"word": "eskimo"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "#"
},
"expansion": "eskimo m (invariable)",
"name": "it-noun"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Italian countable nouns",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian indeclinable nouns",
"Italian lemmas",
"Italian masculine nouns",
"Italian nouns",
"Italian terms spelled with K",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"a parka coat"
],
"links": [
[
"parka",
"parka"
]
],
"tags": [
"invariable",
"masculine"
]
}
],
"word": "eskimo"
}
Download raw JSONL data for eskimo meaning in All languages combined (49.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.